Kemperiu į Laplandiją pas Kalėdų senelį arba 2020-ųjų sutikimas Kalėdų senelio kaime!

KELIAUTOJAI: du suaugę, šešiametis ir trimetis

TRUKMĖ: 10 dienų. Tiesa, pirmą dieną snieguotoj Suomijoj reikia skirti laiko vaikam pasidžiaugti sniegu 😊 jie krykštaujam, dūksta, ridinėjasi ir šliaužia sniegu, jį ragauja. Po to drabužiai būna šlapi ir reik juos džiovintis arba keistis 😊

APLANKYTA: Talinas – Helsinkis – Ranua zoologijos sodas – Rovaniemis – Arkties pažinimo centras Arktikum – Kalėdų senelio kaimas bei pats KALĖDŲ SENELIS. Visi objektai tiko ir patiko tiek vaikams, tiek suaugusiems.

TAIP PAT GALIMA APLANKYTI: Mumių muziejų Tampere mieste (kiekvieno mėnesio paskutinio penktadienio popietę įėjimas nemokamas (https://www.muumimuseo.fi/en/visit-us/info/), Zoologijos sodą Helsinkyje.

KELTAS: 156 eurai į abi puses. Kėlėmės su Viking Line keltu. Jame yra vaikų žaidimų kambarys, animatoriai, vyksta konkursai vaikams ir dalinami prizai. Kitąkart vaikai į Suomiją prašė keltis su Viking Line.

KURAS: 388 l.

BIUDŽETAS: 950 eurų, neskaičiuojant maisto ir kemperio nuomos kaštų. Dalį maisto vežėmės iš Lietuvos, taip pat pirkom ir Suomijoje.

DUJOS: šildymu ir maisto gaminimui sunaudojome 4 balionus dujų, jų netaupėme. Maistą gaminomės kemperyje, nes na…Suomijos kavinėse – skandinaviškos kainos 😉 (parduotuvėse maistas kainuoja panašiai arba kiek brangiau, priklausomai nuo prekių). Lauke tik vieną dieną buvo -16, o kitom +- 3. Aišku, tokia temperatūra netipinė, nes praeitais metais panašiu metu buvo -23.

KEMPERIS: Kemperijos kemperis Giottiline Therry T45. Idealus kemperis 4 asmenų kompanijai tokiai kelionei: daug spintelių, didelis šaldytuvas, L formos virtuvė, atskiras dušas, puikus matomumas keleiviams, iš vidurinio stalo nereikia lankstyti lovos, nes yra dvigulė lova alkovoje ir gale. Šlapi nuo slidinėjimo rūbai puikiai išdžiūdavo šildomoje bagažinėje, o pirštinės ir batai – prie šildymo angų kemperio viduje.

ELEKTRA, NUOTĖKOS IR VANDUO: Kemperijos kemperiai nauji ir modernūs, tai per kelionę galima jų prie elektros ir nejungti. Jei valdymo skydelis rodo, kad gyvenamosios dalies akumuliatorius greit išsikraus, pakanka nuvažiuoti kokių 100 km ar tiesiog užkurti variklį ir akumuliatorius pradės krautis.

Tačiau vandens pasipildyti / išpilti nuotėkas ar WC vistiek reikia. Suomijoje siūlome tai daryti ABC tinklo degalinėse (https://www.abcasemat.fi/en/stations). Išsifiltruokite pagal kriterijų „caravan parks“, ir matysite degalines, kuriose galite atlikti kemperio „aptarnavimą“. Kiek susidūrėme, mokėti nereikėjo. Tiesa, gali būti, kad žiemą ne visose degalinėse bus prieinamas visas reikiamų paslaugų paketas.

Prie Kalėdų senelio kaimo neradome degalinės išpilti vandens ir WC nuotėkoms. Shell degalinėje priešais Kalėdų senelio kaimą prisijungti prie el. tinko galima 24 valandoms už 15 eur. Tačiau WC ir nuotekų išpilti žiemą, deja, negalima. Tai reiktų atvažiuoti susitvarkius iš anksto.

NAKVYNĖ: Suomija – draugiška kemperiams ir kemperiautojams. Bet visus metus veikiančių kempingų – ne prūdai. Kita vertus, tai jokia problema. Kelionės į Laplandiją metu tik vieną sykį buvome apsistoję kempinge – visus kempinge prie Ranua zoologijos sodo. Jo privalumai didžiuliai:

1. veikia visus metus;

2. į Ranua zoologijos sodą galima nueiti per 3 minutes;

3. nuo 7 iki 9 vakaro veikia pirtis. Vyrai ir moterys kaitinasi atskirose pirtyse; tiek suaugę, tiek vaikai į pirtį  atsineša po skardinę mėgstamo gėrimo;

4. apsistojant šiame kempinge ir perkant bilietą į zoologijos sodą, į pastarąjį galima eiti net DVI dienas (čia toks bonusas kempingo gyventojams)! Taip ir padarėme. Gyvūnai šeriami skirtingomis dienomis ir tą pačią dieną pavyksta pamatyti ne visus. Per abi dienas pamatėme visus, išskyrus poliarinę lapę ir rudąją mešką. Pastaroji žiemą miega…

5. prie pat kempingo laikomi haskiai, traukiantys turistų roges. Kai rytą jie visi įkinkomi į roges ir išrikiuojami laukti išvykos – žadintuvo nereikia, o vaizdas pakeri 😊

6. apie 80 km nuo Kalėdų senelio kaimo. Patogu išpilti tualetą ir prisipildyti vandens (reik turėti gana ilgą žarną, laistytuvą arba teks vandens baką pildyti iš kemperio vidaus, nes vandens čiaupas lauke – atjungtas).

Taip pat nakvojome ABC tinklo degalinių aikštelėse, Rovaniemyje muziejaus Arktikum stovėjimo aikštelėje (neišsigąskit stataus kalno, kuriuo įvažiuojama į aikštelę) ir Kalėdų senelio kaimo aikštelėje, prie pat šokoladų Fazer krautuvėlės. Beje, Kalėdų senelio kaimas Naujųjų metų naktį buvo visąlaik apšviestas 😊

Kalėdų senelio kaime per Naujųjų sutiktuves šaudė profesionalius fejerverkus! Čia jei sugalvotumėte sutikti 2021-uosius 😊

Aukštasis sezonas prasideda gruodžio pradžioje ir baigiasi apie sausio 10 d. Prieš jį ir po jo lankytini objektai ir pramogos pigesni! Tuo pačiu galima ne tik Kalėdų senelį aplankyti, bet ir paslidinėti rogėmis, slidėmis bei pasikaitinti suomiškose pirtyse!